Skogsröjningen i den strandkant utmed banvallen som ingår i banfastigheten, direkt öster om länsgränsen (mellan Södermanlands län och Stockholms län) fortsatte lördagen den 24 feb. och onsdagen den 14 mars.
Det är en tät ridå av förvuxen sly, främst asp som vi nu avverkar. Dessa träd har dels har dolt utsikten och dels utgjort en fara då de ofta lockat till sig bävrarna i trakten som fäller dem så de har hamnat över spåret. Vi lämnar de ståtliga björkarna och vissa alar.
(Bilderna är klickbara för större format)
24 februari:

Vintertid går det åt mycket arbete att rensa snö och is ur vägkorsningarna, här Jagbacken/Ekviken (HW)
14 mars

I Mariefred var det bara någon cm snö på rälerna, från Läggesta mot Taxinge var det bitvis betydligt mer så det blev tungt för Aspa att dra oss ut. Det hade snöat, töat och frusit i omgångar så det blev mycket hackande av is i vägkorsningarna, här Ekuddsvägen. (odh)
Foton:
Hans Wicklund (HW)
Ola Dahlström (odh)